سيستم‌هاى سرمايشى

در آستانه‌ى فرا رسيدن فصول گرم و زيباى سال هستيم و کم کم تقاضا برای خرید سيستم‌هاى سرمايشى افزایش می یابد . اين فصول ، زيبايى‌هاى خاص خود را دارند اما به شرطى كه شما بتوانيد هواى منزل ، محل كار و … خود را به هواى مطبوع و دلخواهتان تبديل كنيد تا گرماى شديد و آزار دهنده‌ى اين فصول مانع فعاليت‌ها ، كسب و كار و تفريحاتتان نشود .

سيستم‌هاى سرمايشى يک خانه از شريان‌هاى اصلى خانه به حساب مى‌آيند و به مطبوع شدن هوا در اين فصول كمک بسيارى مى‌كنند. اينكه يک ساختمان با بهترين محسبات و امكانات ساخته شود اما سيستم‌هاى سرمايشى مناسبى براى آن تعبيه نشود ، ممكن است تمام مزايا و تاسيسات مكانيكى ساختمان را تحت تاثير قرار داده و نتايج مطلوبى حاصل نكند.

براى اينكه انتخاب درست و مناسبى براى تهيه‌ى سيستم‌هاى سرمايشى مناسب داشته باشيد ، بايد تمامى مزايا و معايب اين سيستم‌ها را بشناسيد. در اين مقاله با ما همراه باشيد تا بتوانيم به انتخاب درست شما كمک كنيم.

سيستم‌هاى سرمايشى

سيستم‌هاى سرمايشى و نحوه به كارگيرى آن‌ها:

سيستم‌هاى سرمايشى ، وسايل خنک كننده‌اى هستند كه با كاهش دماى محيط پيرامون و گاهى با اضافه كردن كمى رطوبت به كاهش دماى بدن انسان كمک مى‌كنند. اين وسايل بنابرنوع كاربرى ممكن است سقفى ، خورشيدى و زمينى باشد.

 • سيستم‌هاى سرمايشى سقفى:

يكى از به روزترين و كاربردى‌ترين سيستم‌ها است كه موفقيت و استقبال زيادى به همراه داشته است. اين نوع سيستم اغلب نزديک سقف نصب مى‌شود و مناسب براى استفاده در ساختمان‌هاى ادارى و آپارتمان‌ها است.

 • سيستم‌هاى سرمايشى خورشيدى:

يكى از روش‌هاى خنک كنندگى كه به محيط زيست و منابع آن آسيب نمى‌زند و جايگزين مناسب انرژى برق است ، اين سيستم‌ها مى‌باشد كه اغلب به وسيله‌ى يک كلكتور ، انرژى خورشيدى را ذخيره و سپس از آن تغذيه مى‌كند.

 • سيستم‌هاى سرمايشى زمينى:

اين نوع از سيستم‌ها كه اغلب كف زمين نصب مى‌شود ، روش مناسبى براى تهويه و خنک كردن مكان‌هاى به خصوصى است.

بخوانید...
آشنایی با انواع وسايل سرمايشي صنعتي

سيستم‌هاى سرمايشى و انواع آن:

اين سيستم‌ها نيز مانند هر وسيله ديگرى ، انواع گوناگونى دارد كه به بررسى آن‌ها مى‌پردازيم.

سيستم‌هاى سرمايشى

كولر آبى وسيله‌اى است كه هواى گرم محيط بيرون را گرفته و با استفاده از فرآيند سرمايش تبخيرى ، آن را خنک مى‌كند و به داخل انتقال مى‌دهد. اين وسيله به دليل اينكه از فرآيند تبخير استفاده مى‌كند ، ميزان رطوبت نسبى را افزايش مى‌دهد كه اين رطوبت ممكن است در بعضى نواحى كشور آزار دهنده باشد. اين وسيله بيشتر مناسب نواحى گرم ، خشک و بيابانى است. كولر آبى داراى انواع پشت بامى ، پرتابل و مينى است كه هريک شرايط و ويژگى‌هاى استفاده خاصى دارند. از نظر نوع پوششى كه كولرهاى آبى از آن‌ها استفاده مى‌كنند نيز ، مى‌توان اين وسيله را به كولر آبى پوشالى و كولر آبى سلولزى تقسيم بندى كرد كه هركدام مزاياى خاص و بازده‌هاى متفاوتى دارند.

كولر گازى وسيله‌اى است كه به كمک سيكل تبريد تراكمى، هواى گرم را از اتاق گرفته و آن را به خارج از اتاق مى‌فرستد. اسپيليت هم نوعى كولر گازى است كه هواى گرم داخل را گرفته و به هواى خنک تبديل مى‌كند و سپس آن را به داخل مى‌فرستد و اين كار را تا جايى ادامه مى‌دهد تا ترموستات آن به دماى تنظيم شده و دلخواه برسد. از ساير انواع اين وسيله مى‌توان به كولر گازى يک تكه ، كولر گازى ايستاده ، كولر گازى پرتابل ، كول گازى سقفى ، كولر گازى داكتى و كولر گازى چند شعبه اشاره كرد.

 • پنكه:

پنكه يک فن مكانيكى است كه با به چرخش درآوردن هوا و حركت دادن آن موجب خنک شدن محيط مى‌شود. اين وسيله داراى انواع روميزى ، سقفى و ديوارى است . از جهت ديگرى هم مى‌توان اين وسيله را به پنكه‌هاى بدون پره و پنكه‌هاى پره دار تقسيم بندى كرد. لازم به ذكر است كه هر كدام مزاياى به خصوصى دارند.

بخوانید...
كاربرد سيستم مه‌پاش در تونل‌ها

سيستم‌هاى سرمايشى

يكى ديگر از انواع پنكه ، پنكه مه پاش است كه با ايجاد مه و رطوبت كم به خنک شدن محيط كمک مى‌كند. اين وسيله در دو نوع ديوارى و ايستاده عرضه مى‌شود و قابل استفاده براى فضاهاى باز و نيمه باز نيز مى‌باشد.

سيستم‌هاى سرمايشى و نكات حائز اهميت:

بهتر است بدانيد اين نكات و ويژگى‌ها را حتما بايد در نظر بگيريد تا بتوانيد انتخابى آگاهانه ‌تر و مناسب ‌تر داشته باشيد.

 • كاربردى آسان:

يكى از نكاتى كه در مورد اين سيستم ها حائز اهميت است اين است كه طراحى دستگاه بايد به گونه‌اى باشد كه شما بتوانيد با يک يا دو حركت ساده از وسيله مورد نظرتان استفاده كنيد و براى راه اندازى دستگاه و روشن يا خاموش كردن آن دچار مشكل نشويد. ساده بودن يک وسيله از مزاياى آن به شمار مى‌آيد.

 • قيمت مناسب:

بهتر است قيمت يک سيستم  را نسبت به كارايى آن بسنجيد تا پس از خريد وسيله ، از ويژگى‌ها ، قابليت‌ها و بازده مورد نظرتان بهره مند شويد.

 • مصرف كم:

سيستم‌هاى سرمايشى ميزان مصرف‌هاى متفاوتى دارند. بهتر است هنگام خريد ، وسيله‌اى را انتخاب كنيد تا هزينه‌هاى زيادى روى دستتان نگذارد.

 • نگهدارى و تعمير آسان:

سيستم های سرمایشی اغلب به صورت مرتب به سرويس و تميز كردن نياز دارند پس بهتر است وسيله‌اى را انتخاب كنيد كه به تعميرات زياد با هزينه‌هاى گزاف نياز نداشته باشد و تنها با يک سرويس ساده ، مجدد قابل استفاده باشد.

پنکه

 • آب و هوا:

با توجه به متفاوت بودن آب و هوا و ميزان رطوبت نواحى مختلف كشور ، كارايى اين دستگاه‌ها نيز متفاوت خواهد بود. پس دستگاهى را انتخاب كنيد كه با شرايط محل مورد نظرتان تطابق داشته باشد.

 • تفاوت جنس و ابعاد:

هركدام از اين وسايل با جنس و ابعاد متفاوتى عرضه مى‌شود كه به طبع ،  داراى مقاومت و دوام متفاوتى نيز هستند. پس هنگام خريد به اين نكته نيز دقت كنيد.

 • نصب مجاز:

همواره به مقررات خاص ساختمان توجه داشته باشيد زيرا ممكن است بعضى از اين سيستم هاى ذكر شده ،  مناسب محل مورد نظر شما نباشد و برايتان خسارت‌هاى مالى و يا جانى در پى داشته باشد. لازم به ذكر است كه همواره بايد به درست و صحيح نصب شدن دستگاه نيز توجه بسيار كرد.

 • ابعاد و متراژ خانه:

براى اينكه بتوانيد تمام محوطه خانه و يا محل مورد نظرتان را خنک كنيد بايد از وسيله‌اى با توان و بازده مناسب را انتخاب كنيد

 • تنظيمات خاص:

هركدام از اين وسايل ذكر شده ممكن است داراى تنظيمات خاصى مثل كنترل صدا ، كنترل از راه دور ، تنظيمات جهت و سرعت باد و … نيز باشد كه لازم است هنگام خريد به آن‌ها توجه كنيد.

 • مدت زمان و شرايط گارانتى:

يكى از مهم ترين نكات سيستم‌هاى سرمايشى، مدت زمان و شرايط گارانتى است تا در صورت برخورد با مشكل ، دچار چالش و ضرر اقتصادى نشويد و بتوانيد به راحتى وسيله را تعويض و يا تعمير كنيد.

بخوانید...
کاربرد پنکه رومیزی

سخن پايانى:

به طور كل اين سيستم ها با انواع متفاوتى كه دارند ، آن‌ها را براى شرايط خاصى مناسب تر مى‌كند. در اين مقاله ، رايج ترين سيستم‌هاى سرمايشى و نكات حائز اهميت جهت راهنمايى كردن شما ارائه شد. بهتر است براى داشتن يک انتخاب مناسب ، اين كار را به مهندسان متخصص در اين حوزه واگذار نماييد.

جهت بهره مندى از مشاوره و خريدى مناسب با ما در تماس باشيد.

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] رسیدن روزهای گرم تابستان استفاده از وسایل سرمایشی و سیستم های تهویه رونق می گیرد معمولا افراد برای انتخاب […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *