انواع پنکه مه‌ پاش

تاكنون به ساختار طبيعى بدنتان در هنگام مواجه شدن با گرماى شديد فصل تابستان توجه كره ايد؟ هنگام گرماى شديد كه دماى بدن به شدت افزايش مى‌يابد ، بدن انسان براى خنک كردن طبيعى خود و كاهش دما ، شروع به تعريق مى‌كند. اين عرق هنگامى كه از بدن خارج شده و روى پوست ظاهر مى‌شود ، شكل مهره‌ مانند به خود مى‌گيرد. اين مهره‌ها به‌ اين دليل كه ابعاد بسيار كوچكى دارند ، به سرعت بر اثر باد ملايمى كه مى‌وزد ، تبخير مى‌شوند و اثر خنک كننده‌اى بر روى بدن ايجاد مى‌كنند. در ادامه اين مقاله مى‌خواهيم پس از بررسى تعدادى موضوع ، روشى مشابه و ساختگى كه پنكه مه پاش از آن براى كاهش دما استفاده مى‌كند را بررسى كنيم.

انواع پنکه مه پاش

معرفى اوليه پنكه مه پاش و انواع آن:

پنكه مه پاش ( پنكه رطوبت ساز يا Mist Fan ) دستگاهى است كه علاوه بر اينكه مانند يک دستگاه تهويه‌ى بهينه و مقرون به صرفه عمل مى‌كند ، قابليت ايجاد رطوبت ومه سازى هم دارد كه بلافاصله پس از برخورد با سطوح ، گرماى محيط پيرامون را جذب كرده و تبخير مى‌شود. مه ايجاد شده توسط اين دستگاه بسيار لطيف است و هيچگونه احساس خيس شدن به شما نخواهد داد. پنكه مه پاش مى‌تواند مه ايجاد شده را در يک منطقه‌ى گسترده در اطراف خود پخش كرده و گسترش دهد تا سبب خنكى بيشترى بشود. اين وسيله مناسب براى استفاده در هر مكانى است و به طور كل در دو نوع ديوارى و ايستاده عرضه مى‌شود. پنكه مه پاش با توجه به انواع خاص آن ممكن است داراى قابليت‌هاى تنظيم در سه سرعت ، چرخش 90 درجه به طرفين ، تغيير زاويه عمودى 30 درجه به بالا و پايين ، كنترل از راه دور و … نيز باشد.

ساختار پنكه مه پاش در يک نگاه:

يک پنكه مه پاش براى ايجاد رطوبت به منبع آب نياز دارد كه اين آب از طريق مخزن آبى كه در قسمت پايينى بدنه تعبيه شده است، تامين مى‌شود (اين مخزن قابل جداسازى و پر كردن است) و يا ممكن است با توجه به نوع و مدل آن به صورت مستقيم به لوله آب متصل شود. پنكه مه پاش با توجه به نوع آن مجهز به يک پمپ فشار متوسط يا فشار قوى است تا بتواند مه ايجاد كند. اطراف پروانه‌هاى پنكه مه پاش ، دهانه‌ها و شيارهاى نازل مانند كوچكى وجود دارد (در هر پنكه تعداد اين دهانه‌ها متفاوت است) كه آب را به شكل مه و غبار در هوا پخش مى‌كند.  اين وسيله به برق كمى براى كاركرد خود نياز داشته و مصرف بالايى ندارد. صفحه‌ى جلوى محافظ جلويى ، محافظ جلويى ، مهره نصب پروانه ، مهره نصب محافظ پشتى پروانه ، محافظ پشتى ، موتور پنكه ، دكمه تنظيم ارتفاع و جهت وزش باد ، بدنه اصلى ، پايه ، چرخ ، مهره پايه ، لوله رطوبت ساز، تعدادى كليد براى روشن و خاموش كردن و كنترل سيستم مه سازى و تنظيم سرعت باد و … ساير قطعات ساختارى پنكه مه پاش است كه با توجه به نوع آن ممكن است متفاوت و يا فاقد آن باشد.

بخوانید...
سیستم تهویه مطبوع و کاربرد آن

 

انواع پنکه مه پاش

محاسن در يک نگاه:

حداقل مصرف برق ، معطر كردن فضا ، لطيف و بهارى كردن هوا ، نصب و انتقال آسان جهت استفاده در فضاى باز و نيمه باز و … از مزاياى مهم پنكه مه پاش است. اين وسيله مناسب براى استفاده در مكان‌هايى مانند رستوران‌ها ، كافي شاپ‌ها ، پارک‌ها ، گلخانه‌ها ، نمازخانه‌ها ، منزل ، محل كار ، اداره و … مى‌باشد. پنكه مه پاش تقريبا هيچ محدوديتى براى شما ايجاد نمى‌كند.

بررسى تخصصى و چند نكته‌ى حائز اهميت:

جنس پنكه مه پاش:

كيفيت جنس انواع پنكه مه پاش باتوجه به كاربرد و نحوه استفاده‌اى كه از آن داريد ، بسيار حائز اهميت است زيرا آن را به وسيله‌اى با دوام ومقرون به صرفه تبديل مى‌كند. بدنه پنكه مه پاش داراى جنس‌هاى متفاوتى مثل پلاستيک فشرده ، استيل ، آهن گالوانيزه‌ى ضد زنگ است. همچنين پروانه‌هاى آن ممكن است از آلياژ چدن و آلومينيوم باشد. لازم به ذكر است كه مدل هاى پلاستيكى آن سبک ‌تر و ارزان ‌تر هستند در حالى كه مدل هاى  فلزى آن بسيار با دوام‌ تر و ماندگارترند اما با قيمت‌هاى بالاترى به فروش مى‌رسند.

 

انواع پنکه مه پاش

مخزن آب و حجم مورد نياز:

اندازه و حجم مخزن آب بستگى به كاربرد شما دارد. اگر براى طولانى مدت و زمان زيادى به پنكه مه پاش نياز داريد بهتر است از مدلى كه مستقيم به آب متصل است استفاده كنيد تا تنها با يک بار تنظيمات ، كار خود را راحت كرده و نيازى نباشد پس از هر چند ساعت به طور منظم مخزن را پر كنيد. لازم به ذكر است كه حجم مخزن‌ها متفاوت است پس پنكه مه پاش با حجمى مناسب و كاربردى انتخاب كنيد.

بخوانید...
راهنمای خرید پنکه با دوام و خوب

سرعت و ارتفاع قابل تنظيم:

شما بايد بتوانيد با توجه به نيازى كه به پنكه مه پاش داريد ، آن را تنظيم كنيد تا سرعت يا ارتفاع مورد نظرتان تامين شود.

خداحافظى با حشرات مزاحم:

برخى از انواع پنكه مه پاش قابليت يون سازى و يا اسپرى كردن حشره كش در هوا را دارند به گونه‌اى كه شما متوجه آن نخواهيد شد. پس هنگام خريد به اين مورد نيز توجه كنيد تا دچار چالش و مشكل نشويد.

 

انواع پنکه مه پاش

جريان هوا پنكه مه پاش (CFM):

واحد CFM در انواع پنكه مه پاش نشان دهنده‌ى ميزان قدرتمندى است. در واقع به شما مى‌گويد كه اين وسيله در يک دقيقه ، چه ميزان هوا را مى‌تواند حركت دهد.( البته زمانى كه روى بالاترين سرعت تعبيه شده در آن ،  قرار مى‌گيرد. )

فشار آب(PSI):

در حقيقت واحد اندازه گيرى فشار آبى كه از طريق نازل‌هاى كوچک اطراف پنكه مه پاش به بيرون هدايت مى‌شود PSI است كه ميزان آن با توجه به نوع پنكه متغير است.

اندازه انواع پنكه مه پاش:

به طور كل پنكه مه پاش داراى پروانه‌ها و ارتفاع‌هاى متغيرى است كه بايد با توجه به نياز آن را انتخاب كرد. اندازه‌ى پروانه‌ها به طور متوسط بين 20 تا 32 اينچ متغير هستند.

اندازه و ابعاد محيط مورد نظر:

مهم ترين نكته قابل بررسى ميزان گستردگى و حجمى است مى‌خواهيد با پنكه مه پاش آن را خنک كنيد كه اين در انواع پنكه مه پاش متفاوت است.

 

انواع پنکه مه پاش

نحوه كار پنكه مه پاش با توجه به نكات ذكر شده :

پنكه مه پاش باتوجه به انواع آن و ويژگى‌هايى كه ذكر كرديم متفاوت عمل مى‌كند. به عنوان مثال نوعى از آن كه به طور مستقيم به منبع آب متصل مى‌شود ، معمولا با فشار پايين كار كرده و نيازى به پمپ ندارد اما نوعى از آن كه با مخزن كار مى‌كند ، سيستم فشار متوسط پمپى با PSI 150 تا 300 و يا سيستم فشار قوى با PSI 4000 به بالاتر خواهد داشت. اين وسيله هزاران قطره آب بسيار كوچک توليد كرده و با استفاده از به چرخش درآوردن پروانه ها نيروى گريز از مركز ايجاد مى‌كند و محوطه بزرگى از اطرفش را خنک مى‌كند. اين دستگاه تركيبى از پنكه و بخارساز مى‌باشد كه با قدرت حدودا 100 وات ، نه تنها قادر به پرتاب باد و عملكرد به شكل پنكه مى‌باشد بلكه با سيستمى كه اين دستگاه دارد توانايى توليد بخار و تامين رطوبت هوا در حين كار را دارد. پنكه مه پاش با استفاده از امواج اولتراسونيک ، ذرات آب را از 1 تا 5 ميكرون به طور يكنواخت رسانده و بدين طريق ، مايع همگن شده به صورت يكنواخت در هوا پخش مى‌شود و در نتيجه دماى اتاق را به صورت مطبوعى خنک مى كند.

بخوانید...
آبیاری با سیستم های مه پاش

كلام آخر:

پنكه مه پاش باتوجه به كاربردهايى كه دارد در انواع و مدل‌هاى خاص و گوناگونى عرضه مى‌شود. هر پنكه مه پاش ممكن است روش كار ، قطعات ، امكانات ، عملكرد و … متفاوتى داشته باشد ولى در نهايت همه‌ى انواع آن جهت خنک كنندگى و مه سازى استفاده مى‌شود. لازم به ذكر است با توجه به خواسته و نيازتان و يا محلى كه مى‌خواهيد در آن از اين وسيله استفاده كنيد ، نوع مناسب ترى از آن را انتخاب كنيد. پنكه مه پاش برخلاف ويژگى خننک كنندگى كه روى اطراف يا بدنتان دارد ، همواره باعث دلگرمى شما خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *