سیستم مه پاش

سیستم مه پاش یکی از بهترین و ارزان ترین روشهای ایجاد سرمایش و خنک سازی برای فضاهای باز است. از سیستم مه پاش می توان برای ایجاد هوایی خنک و دلپذیر در فضاهای باز رستوران ها و کافی شاپ ها به خصوص درروزهای گرم تابستان بهره برد.

در این مقاله قصد داریم به مزایای استفاده از سیستم مه پاش و کاربرد آن در رستوران ها و کافه ها بپردازیم.

سیستم مه پاش

مه پاش چیست؟

مه پاش دستگاهی است که با پاشیدن و پخش کردن آب یا انواع مواد ضد عفونی کننده در فضا، رطوبت و هوای خنک و مطبوع ایجاد می کند در واقع دستگاه مه پاش از کارآمدترین سیستم ها برای تأمین رطوبت فضاهای بزرگ و خنک سازی فضاهایی نظیر گلخانه ها، کارخانه های ریسندگی و بافندگی، گاوداری ها، رستوران ها و کافی شاپ ها، مراکز تفریحی، پارک ها و … است.

دستگاه های مه پاش با نام هایی نظیر سیستم رطوبت ساز نازلی، سیستم میست (mist) یا فوگر (fogger)،

رطوبت ساز و مه ساز نیز شناخته می شوند.

استفاده از سیستم مه پاش در رستوران ها

در روزهایی از سال که هوا بسیار گرم است یا در زمان های شلوغی رستوران ها و کافه ها که تعداد مشتریان زیاد است و دمای هوا بالا می رود، ایجاد محیطی مناسب با هوای خنک و مطبوع برای مشتریان امری ضروری است مخصوصا در رستوران هایی که دارای فضای باز می باشند.

برای رستوران هایی که مسقف هستند و فضایی بسته دارند با استفده از کولر های آبی و گازی می توان طراوت و خنکی در محیط فراهم کرد اما برای فضاهای بدون سقف که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند استفاده از کولر های آبی و گازی از نظر هزینه های آب و برق و مصرف انرژی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست؛ برای همین ما استفاده از دستگاه های مه پاش را پیشنهاد می کنیم که راه حلی کارآمد ومقرون به صرفه برای خنک سازی و کنترل دما در فضاهای باز رستوران ها و کافی شاپ هاست.

بخوانید...
روش های آبيارى نوین

سیستم مه پاش

در سیستم مه پاش آب با فشار بالا از درون خطوط و لوله ها عبور کرده و با رسیدن به نازل ها کاملا پودر می شود سپس قطرات و ذرات بسیار ریز آب در محیط پخش می شود که با تبخیر آنها خنکی مطبوعی در فضا ایجاد می شود.

این کار علاوه بر افزایش رطوبت محیط باعث کاهش دما، کاهش گرد و غبار محیط و از بین بردن بوهای نا مطلوب نیز می شود در نتیجه علاوه بر غاینکه مشتریات احساس مطلوب تری خواهند داشت، پرسنل و کارکنان نیز می توانند خدمات رسانی بهتر و سریعتری به مشتریان داشته باشند.

مزایای استفاده از سیستم مه پاش چیست؟

به طور کلی مزایای استفاده از سیستم مه پاش در کافه ها و رستوران ها به شرح زیر است:

 • فراهم کردن امکان سرمایش در فضای باز رستوران و کافه
 • کاهش تأثیر گذار دما در فضای باز
 • کاهش حشرات مزاحم در هوا
 • کاهش گرد و خاک در فضای باز
 • سیستم خنک کننده مقرون به صرفه و ارزان
 • ایجاد محیطی دلپذیر با هوای مطلوب برای مشتریان
 • افزایش رضایت مشتریان و خدمه

اجزا و قطعات سیستم مه پاش

پمپ مه پاش: یک پمپ پیستونی فشار بالا است که از تجزای اصلی یک سیستم مه پاش محسوب می شود.

نازل مه پاش: نازل ها دارای اندازه های مختلف از 1/0 میکرون تا 5/0 میکرون هستند و برای تبدیل آب پرفشار به ذرات بسیار ریز آب استفاده می شوند. تعداد و اندازه آن ها بستگی به نوع محیط و کاربرد آن دارد.

شیر تنظیم فشار: وظیفۀ این بخش تنظیم فشار ورودی به نازل ها می باشد.

بخوانید...
آبیاری با سیستم های مه پاش

شیلنگ انتقال آب: وظیفه این شیلنگ ها رساندن آب پرفشار به نازل مه پاش می باشد.

سختی گیر: این قطعه باعث می شود سختی و املاح آب از آن جدا شود.

دما سنج، رطوبت سنج و برد کنترل که جهت خاموش روشن کردن اتوماتیک دستگاه مه پاش بکار می رود از دیگر اجزای سیستم مه پاش هستند.

نحوۀ کارکرد سیستم مه پاش رستوران

در سیستم های مه پاش (رطوبت ساز) فشار آب توسط پمپ مه اش افزایش می یابد سپس این آب تحت فشار از طریق شیلنگ هایی با نازل مه پاش می رسد و نازل آب پرفشار را به زرات بسیار کوچک آب یا مه تبدیل کرده ودر محیط پخش می کند با بخار شدن این ذرات آب محیط  اطرافش خنک می شود. هر چه فشار کاری پمپ مه پاش بیشتر باشد ذرات آب ریزتری توسط نازل ها تولید می شود.

این سیستم از نظر مصرف آب هم مقرون به صرفه است چراکه با پودر کردن آب و تبدیل آن به ذرات بسیار ریز معلق در هوا با مصرف حداقل آب، رطوبت زیادی در محیط فراهم می کند. در واقع مه پاش با اسپری کردن آب در محیط اطراف، حرارت آن را می گیرد و رطوبت آن را افزایش می دهد.

سیستم مه پاش

دسته بندی سیستم مه پاش فضای باز

مه پاش های فضای باز بر اساس فشار کاری پمپ، به سه دسته تقسیم می شوند:

 • مه پاش کم فشار (با نازل مه پاش کم فشار)
 •  مه پاش فشار متوسط
 •   مه پاش فشار بالا

مه پاش فشار کم:

سیستم مه پاش های کم فشار با آب شهری کار می کنند و فشار کاری آنها حدودا بین١تا ٨ بار است و به پمپ آب جداگانه نیاز ندارند اما قطرات آبی که از نازل آن ها خارج می شود به اندازۀ کافی کوچک نیستند و باعث خیس شدن افراد می شوند ضمن اینکه فضای کوچکی را می توانند خنک کنند. استفاده از این مه پاش ها برای سرمایش گلخانه ها مناسب است.

بخوانید...
آشنایی با انواع وسايل سرمايشي صنعتي

مه پاش فشار متوسط:

فشار کاری مه پاش های با فشار متوسط بین ٧ تا ١٧ بار است و قطرات آب ایجاد شده توسط نازل این مه پاش ها نسبتا کوچک است

مه پاش فشار بالا:

فشار کاری این دستگاه با فشار بالا حدودا بین ٥٥ تا ٨٣ بار است این نوع مه پاش ها می توانند بدون ایجاد مزاحمت و خیس کردن افراد پیرامون، بیشترین حد سرمایش را ایجاد کنند.

تعمیر و نگهداری سیستم مه پاش رستوران

 • تعمیر و نگهداری مه پاش فضای باز رستوران شامل موارد زیر می شود:
 • تمیز کردن نازل مه پاش
 • چک کردن لوله ها و اتصالات برای پیدا کردن نشتی
 •  رسوب گیری لوله ها
 • چک کردن پمپ مه پاش

سخن پایانی

سیستم مه پاش رستوران روشی ارزان و مناسب برای ایجاد سرمایش و فراهم کردن محیطی خنک و دلپذیر در فضای باز رستوران ها و کافه هاست که این روزها استفاده از این سیستم بسیار مورد استقبال قرار گرفته. پیشنهاد می کنیم اگر شما هم به دنبال ایجاد فضایی دلنشین با هوایی مطلوب برای رستوران خود هستید از این دستگاه ها برای این منظور استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *