وسايل سرمايشی صنعتی

پنکه مه پاش شرکت سرمابان که به اون پنکه رطوبت ساز یا آب پاش هم گفته میشه، وسیله ای برای خنک کردن فضای بازه و با ریز کردن قطرات آب و پرتابش به محیط اطراف باعث خنکی هوا میشه که توی فصل گرم تابستون، شرایط نشستن و لذت بردن از فضای باز رو براتون مهیا می‌کنه

در فصول گرم سال استفاده از وسايل سرمايشی صنعتی در محيط‌هاي صنعتي به‌خصوص در جنوب كشور و مناطق با آب‌و‌هواي گرم امري ضروري است همين موضوع باعث رشد و توسعه روزافزون وسايل سرمايشي شده است. ما در اين مقاله به معرفي انواع وسايل سرمايشي صنعتي و تجهيزات تهويه‌مطبوع كه در اماكن مختلف صنعتي، تجاري و محيط‌هاي وسيع كاربرد دارند پرداخته‌ايم.

وسایل سرمایشی صنعتی :كولرهاي صنعتي

كولر صنعتي از سيستم‌هاي سرمايشي پركاربرد براي خنك‌سازي مراكز صنعتي، كارگاه‌ها و كارخانه‌هاست كه با كنترل دما و رطوبت جريان هواي مطبوعي در فضا ايجاد مي كنند كولرهاي صنعتي بهترين انتخاب در زمينه تهويه مطبوع هستند و در دو نوع كولرآبي صنعتي و كولرگازي صنعتي موجودند كه در ادامه بيشتر به آن‌ها مي‌پردازيم.

وسایل سرمایشی صنعتی: كولرآبي صنعتي

از بهترين وسايل خنك‌كننده صنعتي به‌خصوص در شهرهاي گرم‌و‌خشك كولرهاي آبي صنعتي هستند كولرهاي آبي صنعتي را مي توان براساس نوع واسط تبخيري بكار رفته در آن‌ها به انواع كولرهاي پوشالي، كولرهاي سلولزي و براساس نوع فن استفاده شده در آن‌ها به انواع كولرهاي آكسيال آبي و كولرهاي سانتريفيوژي دسته‌بندي كرد.

از نظر نوع واسط تبخيري كولرهاي آبي كه با پد سلولزي كار مي‌كنند توان خنك‌كنندگي بالاتري دارند، آب را در تمام طول پد به طور يكنواخت به‌ جريان در مي‌آورند و بافت منسجم‌تري دارند. از نظر نوع فن، كولرهاي آكسيال به جاي استفاده از پروانه‌هاي سانتريفيوژي (گريز از مركز) از پروانه‌هاي آكسيال (محوري) كه توان توليدي و انرژي مصرفي بهينه تري دارند استفاده مي‌كنند.

وسایل سرمایشی صنعتی: كولرگازي صنعتي

كولرهاي گازي از ديگر سيستم‌هاي سرمايشي براي محيط‌هاي بزرگ و صنعتي به خصوص در مناطق با آب‌و‌هواي گرم‌و‌مرطوب هستند اين كولرها علاوه بر كاهش دما و خنك‌سازي محيط از ورود انواع آلودگي‌ها، مواد شيميايي و دود به داخل محيط جلوگيري مي‌كنند و در تهويه هواي ساختمان تأثير بسزايي دارند همچنين در محيط‌هاي بسيار مرطوب، با كاهش رطوبت هوا از رشد قارچ‌ها و باكتري ها جلوگيري مي‌كنند به همين دليل استفاده از اين سيستم سرمايشي صنعتی در انبارها و سوله ها بسيار كاربردي و مفيد است.

كولرهاي گازي در ابعاد بزرگ و مناسب براي محيط‌هاي صنعتي به انواع گوناگوني دسته‌بندي مي‌شوند كولرگازي پنجره‌اي، كولرگازي پرتابل، اسپليت‌هاي ايستاده، ديواري، كانالي (داكتي)، سقفي (كاستي) و كولرگازي مولتي‌پنل از انواع كولرهاي گازي هستند براي انتخاب كولرگازي مناسب براي مراكز و محيط‌هاي صنعتي و تجاري بايد فاكتورهاي زيادي را در نظر گرفت برخي از اين فاكتورها عبارتند از :

  • مساحت و ابعاد كلي محيط موردنظر
  • نوع يا تعداد كولرگازي موردنياز براي محيط
  • ظرفيت خنك‌سازي كولرگازي
  • برق قابل دسترسي
  • سطح انرژي مصرفي كولرگازي

وسايل سرمايشی صنعتي:مه‌پاش صنعتي

دستگاه مه‌پاش، مه‌ساز يا رطوبت‌ساز يكي ديگر از وسايل خنك‌كننده است كه در ابعاد و انواع صنعتي در محيط‌هايي نظير گاوداري، مرغداري‌ها، سالن‌هاي پرورش قارچ، گلخانه‌ها و در صنايع كشاورزي و باغباني كاربرد دارند استفاده از سيستم

مه‌پاش در كاهش دما، كنترل رطوبت، از بين بردن آلودگي‌ها و آلاينده‌ها و حذف بوهاي نامطبوع در هوا بسيار اثرگذار است. مه‌پاش صنعتي در انواع مه‌پاش نازلي، ديسكي و التراسونيك وجودارد كه اساس كار همه آن‌ها بر پايه فرآيند تبخير آب است.

در مه‌پاش‌نازلي آب ‌پرفشار از سوراخ هاي دهانه نازل عبور مي‌كند و به صورت مه و ذرات بسيار ريز آب خارج مي شود از اين دستگاه بيشتر براي خنك‌سازي گلخانه‌ها و سالن‌هاي پرورش قارچ استفاده مي‌شود. مه‌پاش ديسكي آب را به‌وسيله يك فن قوي تبديل به ذرات بسيار ريز كرده و در محيط منتشر مي‌كند اين نوع مه‌پاش در گلخانه‌ها، صنعت كشاورزي و باغداري و براي رفع گرد‌و‌غبار در صنايع كودسازي، باتري‌سازي كاربرد دارد.

در مه‌پاش التراسونيك فرآيند توليد مه با استفاده از امواج فراصوتي انجام مي‌شود ابتدا با استفاده از پيزو سراميك‌ها اين امواج در مخزن آب ايجاد مي‌شود سپس در اثر برخورد اين امواج با آب، قطرات آب از حالت مايع به گاز (بخار سرد) تبديل مي شوند استفاده از اين دستگاه در صنايع چاي‌سازي، نساجي، كارگاه‌هاي چوب و … مناسب است.

وسايل سرمايشی صنعتی:سيستم هواساز صنعتي

دستگاه‌هاي هواساز صنعتي از مهمترين سيستم‌هاي تهويه‌مطبوع هستند كه در فصول گرم سال براي كنترل دما و رطوبت و ايجاد هواي سالم و تميز در سالن‌هاي توليد كارخانه‌ها، هتل‌ها، ادارات، ورزشگاه‌ها و …بكار مي‌روند دستگاه‌هاي هواساز اتاقكي فلزي هستند كه تأمين سرمايش و گرمايش در فصول مختلف سال در اماكن مختلف صنعتي، تجاري و عمومي استفاده مي‌شود اما اين دستگاه‌ها به طور مستقل سرما يا گرما توليد نمي‌كنند بلكه از لوله‌هاي آب گرم و سرد تشكيل مي‌شوند و آب گرم يا سرد نيز از طريق دستگاه هاي چيلر و بويلر يا نظير اين‌ها تأمين مي‌شود. سيستم‌هاي هواساز با طراحي فشرده و وزن كم در مدل‌هاي عمودي و افقي كاربرد وسيعي در تهويه‌مطبوع مراكز خريد، كارخانه‌ها، هتل‌ها دارند.

وسايل سرمايشی صنعتی: سيستم ايرواشر و زنت

ظاهر دستگاه‌هاي ايرواشر و زنت شبيه به دستگاه‌هاي هواساز است و فرآيند گرمايش را به همان روش دستگاه‌هاي هواساز انجام مي‌دهند يعني داراي كويل‌هاي آب گرم هستند و به بويلر متصل مي‌شوند اما تفاوت آن‌ها با هواساز در اين است كه براي فرآيند سرمايش به كويل‌هاي آب سرد و چيلر احتياجي ندارند بلكه با پاشيدن آب در مسير عبور هوا از دستگاه‌، عمل سرمايش تبخيري انجام مي‌دهند. تفاوتي كه دستگاه ايرواشر با زنت دارد اين است كه ايرواشر با استفاده از افشانك‌ها آب را در مسير عبور هوا تزريق مي‌كند اما دستگاه زنت به جاي اين كار از پوشال‌هاي خيس براي گرفتن گرما و حرارت هواي عبوري از دستگاه استفاده مي‌كند.

وسايل سرمايشی صنعتی: هواكش‌هاي صنعتي

در مراكز كشاورزي يا فضاهاي اسب‌سواري كه در طول فصول گرم بايد هواي سالم و بهداشتي در آنجا جريان داشته باشد استفاده از هواكش‌هاي خنك‌كننده صنعتي در اين محيط‌ها مي‌تواند كمك بزرگي در تهويه هوا باشد اين خنك‌كننده‌هاي صنعتي اگر به خوبي نگهداري شوند يا درصورت بروز مشكل فورا تعمير شوند مي‌توانند بدون ايجاد سر‌و‌صداي زياد كاركرد مناسبي داشته باشند و در كاهش دما و تهويه‌مطبوع هواي محيط بسيار تأثيرگذار باشند.

 سخن پاياني

امروزه روش‌ها و سيستم‌هاي گوناگوني براي خنك‌سازي و تأمين سرمايش محيط‌هاي صنعتي وجود دارد كه براساس ميزان بودجه و نوع كاربردي كه انتظار داريد مي‌توانيد از وسایل سرمايشي صنعتی استفاده كنيد براي مثال ممكن است علاوه بر سرمايش محيط به تهويه‌ دائمي هوا يا كنترل دقيق رطوبت محيط هم نياز داشته باشيد بنابراين بايد سيستمي را انتخاب كنيد كه اين نيازها را پوشش دهد.

سایت سرمابان محصولات ویژه و متنوعی برای شما ترتیب داده است. در صورتیکه تمایل به خرید پنکه مه پاش دارید می توانید از طریق لینک زیر محصول خود را انتخاب و با کارشناسان ما جهت نحوه خرید و ارسال تماس حاصل فرمایید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه