بخاری قارچی و کاربرد آن

پنکه مه پاش شرکت سرمابان که به اون پنکه رطوبت ساز یا آب پاش هم گفته میشه، وسیله ای برای خنک کردن فضای بازه و با ریز کردن قطرات آب و پرتابش به محیط اطراف باعث خنکی هوا میشه که توی فصل گرم تابستون، شرایط نشستن و لذت بردن از فضای باز رو براتون مهیا می‌کنه

بخاری قارچی چیست؟

بخاری قارچی وسیله ای گرمایشی به شمار می‌ رود که در فضای غیر مسقف یا باز کاربرد دارد. این بخاری ها به خاطر داشتن مزیت های فراوان در مقایسه با سایر بخاری ها برای استفاده در فضاهای باز و غیر مسقف گزینه ای مناسب به شمار می آیند. نام دیگر این بخاری، بخاری پاسیو و نیز بخاری چتری می باشد. از این بخاری در بازار انواع مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. بخاری قارچی یک وسیله گرمایی مناسب است.که در فضاهایی چون تراس، روف گاردن، حیاط باغ و ویلا به کار برده می شود.

خرید بخاری قارچی سرمابان با گارانتی یک ساله طلایی

مزایای استفاده از بخاری قارچی

استفاده از بخاری قارچی دارای مزایای فراوانی است. وجود این مزایا سبب شده که فروش این محصول در بازار روز به روز با استقبال بیشتری همراه باشد. از جمله مهم ترین مزیت های این بخاری در مقایسه با سایر بخاری ها داشتن ایمنی بسیار بالا و نیز صرفه جویی در مصرف سوخت می باشد. مصرف سوخت توسط این بخاری بسیار کم می ‌باشد. علت امنیت بالای این بخاری ‌ها وجود ورق های استاندارد آلومینیومی در آن است. طراحی این نوع از بخاری ها به نحوی است که تولید صدای اضافی نکرده و بنابراین برای افراد حاضر در آن مکان ایجاد مزاحمت نخواهد کرد. به خاطر داشتن این مزیت ها در مکان هایی که داشتن سکوت و آرامش الزامی است نظیر کتابخانه ها می توان از آن استفاده نمود.

مصرف کم سوخت توسط بخاری قارچی سبب شده تا گزینه ای مقرون به صرفه برای خرید به شمار آید. طراحی این نوع از بخاری ها به گونه ای است که فضای کمی را اشغال می نماید. در واقع ابعاد و اندازه آن و طراحی منحصر به فرد آن از جمله مزیت های این بخاری به حساب می آید. اشغال فضای کم توسط آن سبب شده تا گزینه ‌ای مناسب برای استفاده در فضای باز باشد. از دیگر مزیت های آن می توان به نصب آسان آن اشاره نمود. نصب این نوع بخاری نیاز به داشتن دانش خاص یا تجهیزات خاصی ندارد و بسیار آسان می باشد. بنابراین افراد مختلف در اماکن مختلف به راحتی می ‌توانند آن را نصب و استفاده نمایند.

بخاری قارچی سرمابان

 

بخاری قارچی گازی

نوع گازی این بخاری بسیار پرکاربرد می باشد. در این مدل از بخاری پاسیو یا چتری در قسمت بالای بخاری یک مشعل قرار دارد که به وسیله آن گاز مایع تهیه می شود. پخش نمودن شعله های بخاری قارچی به وسیله ورقه های سوراخ دار فلزی صورت می گیرد. وجود یک سیستم دایره‌ای در این نوع از بخاری ها سبب می شود تا گرما به خوبی در اطراف بخاری پخش شود.
در قسمت بالایی بخاری گازی قارچی نیز ورقه آلومینیومی وجود دارد. این ورقه سبب پخش کردن گرما می شود. بنابراین گرما به سمت بالا نرفته و در اطراف به خوبی پخش خواهد شد. ورقه آلومینیومی که در این بخاری ها استفاده می شود معمولا نقره ‌ای رنگ و نسبتا روشن می ‌باشد.رنگ نقره ‌ای این ورقه ها سبب می شود.که گرمای کمتری را جذب کرده و تا مقدار زیادی از گرمای رسیده به بخاری را به اطراف منعکس نمایند.

بخاری قارچی برقی

بخاری قارچی برقی نیز از دیگر انواع پرکاربرد این بخاری می باشد. این بخاری با برق یا نیروی الکتریسیته فعالیت می کند. انرژی خود را نیز به شکل گرما به محیط اطراف پخش می کند که در نتیجه سبب تولید گرمای مطلوبی می شود. مکانیسم عملکرد در این نوع از بخاری های قارچی به این صورت است که انرژی مادون قرمز ساطع شده از این بخاری به محیط اطراف هدایت شده و در نهایت سبب تولید گرمای محیط می شود.
بخاری های برقی به سبب داشتن مصرف مناسب و کیفیت بالا می توانند در محیط های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و تحت تاثیر عواملی چون باد و باران نیز قرار نگرفته و عملکردشان مشکل پیدا نکند. از این نوع از بخاری ها هم در داخل و هم خارج از خانه می توان استفاده نمود. در رستوران های روباز نیز از این بخاری ‌ها می توان استفاده کرد.

نحوه عملکرد بخاری قارچی

بخاری پاسیو یا قارچی از طریق سوزاندن سوخت هایی چون گاز طبیعی، پروپان و یا برق و نیروی الکتریسیته سبب ایجاد حرارت می شود. منبع گرمایی هر کدام از این موارد باشد، باز هم حرارت تابشی در محیط اطراف پخش خواهد شد. در حالت تابشی نحوه گرم سازی با گرم سازی بخاری های موجود در فضای اتاق متفاوت می باشد. در بخاری های فضای بسته و منزل با دمیده شدن هوای گرم در فاصله بین فرد و بخاری حرارت به وجود می ‌آید. اما در بخاری های مخصوص فضای باز حرارت تابشی در هوا عبور کرده و سبب رسیدن گرمای مطبوع به فرد می ‌شود. گرم سازی تابشی در واقع برابر با گرم کردن چیزی است. اما گرم سازی هوا تحت فشار به گرم کردن مولکول های هوا گفته می شود.

 

انواع بخاری فضای باز

بخاری فضای باز از جمله محبوب ترین سیستم های گرمایشی است که برای تامین گرما در فضای باز استفاده می شود. در ساختمان هایی که اغلب سیستم تهویه مناسبی ندارند، از این بخاری ها می توان استفاده نمود. زیرا این بخاری فضای باز سبب تولید انرژی گرمایی پاکی شده و سبب انتشار گازهای سمی نظیر مونوکسید کربن و دی اکسید کربن نمی شوند.این گرم کننده ها در اندازه ها و ابعاد مختلف، با توان حرارتی متفاوت ساخته می شوند. نحوه نصب بخاری های برقی نیز همانند سایر بخاری ها آسان می باشد. تنها کاری که برای روشن نمودن بخاری برقی باید انجام داد اتصال آن ها به منبع انرژی برقی و نهایتا فشار دکمه پاور می باشد.
بخاری ‌های برقی گرمای مطبوعی را ایجاد می ‌کنند. اما در مقایسه با نوع گازی سرعت گرمایشی کمتری دارند. قیمت ارزان تری نسبت به نوع گازی دارند. اما در قیاس با بخاری های گازی چندان مقرون به صرفه نیستند. زیرا انرژی برق نسبت به سوخت های فسیلی گران تر می باشد. بنابراین از جمله مزایای این بخاری ‌ها می‌توان به: نصب آسان، عدم انتشار گازهای مضر و سمی در محیط و قیمت پایین اشاره نمود. از معایب آن نیز می توان به گران بودن انرژی برق اشاره کرد.

 

در فروشگاه ایران فنگدا مطالعه کنید: هیتر تابشی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

مدیر سایت
ارسال دیدگاه