كاربرد سيستم مه‌پاش در تونل‌ها

پنکه مه پاش شرکت سرمابان

امروزه با افزايش جمعيت و به دنبال آن افزوده شدن تعداد وسايل نقليه و گسترش حمل و نقل عمومي بار ترافيكي در شهر‌ها و جاده‌ها روز به روز افزايش مي‌يابد. مهندسان براي انتقال بخشي از بار ترافيكي درون شهري به زير‌زمين به فكر ساخت تونل‌هاي بزرگ درون شهر‌ها افتادند اما موضوع مهمي كه درمورد استفاده از تونل‌ها بايد مورد توجه قرار گيرد مسأله تهويه تونل‌هاست. در اين مقاله سعي شده كاربرد سيستم مه‌پاش در تونل‌ها و دلايل و مزاياي استفاده از آن براي تهويه تونل‌ها توضيح داده شود.

عملکرد سيستم مه‌پاش در تونل‌ها

سيستم‌هاي مه‌پاش به دليل كاركرد مؤثر و پوشش فضاي بيشتر در بسياري از مكان‌ها از جمله تونل‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين سيستم‌ها قابليت نصب آسان دارند و با توجه به گرم بودن و آلوده بودن هواي داخل تونل‌ها در بسياري از كشور‌ها براي تهويه هواي داخل تونل از اين سيستم‌ها استفاده مي‌شود.

 

اساس كار سيستم مه‌پاش در تونل‌ها  به اين صورت است كه ابتدا فشار آب توسط پمپ مه پاش زياد شده و اين آب پرفشار به سمت نازل‌هاي مه‌پاش هدايت مي‌شود دهانه نازل، سوراخ‌هاي بسيار ريزي دارد كه آب پرفشار را به ذرات بسيار ريز آب يا مه تبديل مي‌كند اين مه توليد شده باعث كاهش چشمگير دما، گردوغبار و آلاينده‌هاي موجود در هوا مي‌شود و هواي تميز و سالمي در محيط تونل ايجاد مي‌كند.

اهداف استفاده از سيستم مه‌پاش در تونل‌ها

همانطور كه گفتيم از مهمترين مسائل احداث تونل‌ها چه در زمان حفر آن و چه در زمان بهره‌وري، تهويه تونل‌هاست. از آنجايي كه عمليات ساخت تونل‌ها معمولا به روش سنتي و انفجار صورت مي‌گيرد؛ گردوغبار و گاز‌هاي سمي ايجاد شده باعث بروز خطرات ايمني و مشكلاتي براي سلامت كاركنان مي‌شود. بنابراين استفاده از يك سيستم تهويه مناسب هنگام ساخت تونل و همچنين بعد از تكميل آن امري ضروري براي آسايش و سلامت افراد است كه اين مهم با استفاده از سيستم تهويه مه‌پاش انجام پذير است. به طور كلي هدف از بكار بردن سيستم تهويه مه‌پاش در تونل‌ها شامل موارد زير مي‌شود:

 رقيق كردن آلودگي هوا در داخل تونل‌ها و ايجاد هواي تميز

با توجه به اينكه فضاي تونل‌ها بسته است و خودرو‌هاي زيادي در تونل تردد دارند هواي داخل تونل‌ها بسيار آلوده است. براي حل اين مسئله استفاده از سيستم مه‌پاش در تونل ها كمك بزرگي مي‌كند. سيستم مه‌پاش در تونل‌ها با رقيق‌ سازي هواي آلوده داخل تونل‌ها، تخليه گاز‌هاي منوكسيد كربن، اكسيد‌هاي نيتروژن و ذرات جرم دود حاصل از وسايل نقليه و ساير آلاينده‌‌هاي موجود در هوا باعث تميز و سالم‌تر شدن هواي داخل تونل‌ها مي‌شود. كه اين امر براي تنفس افراد به خصوص افراد داراي بيماري‌هاي تنفسي اهميت زيادي دارد.

 

 

 كنترل لايه‌هاي دود به هنگام آتش‌سوزي در تونل ها

باتوجه به محدود بودن فضاي داخل تونل‌ها، احتمال بروز آتش‌سوزي در تونل ها زياد است درصورت بروز چنين حادثه‌اي در فضاي بسته تونل در مدت زمان اندكي دما به شدت بالا رفته و دود و گاز‌هاي داغ ناشي از آتش، جان مسافران را تهديد مي‌كند اما سيستم تهويه مه‌پاش با جلوگيري از انباشته شدن لايه‌هاي دود در تونل‌ها و پايين آوردن غلظت بخارات در فضاي بسته تونل، از ايجاد حريق و آتش‌سوزي در تونل‌ها جلوگيري مي‌كند. درواقع هنگام بروز آتش‌سوزي، مه توليد شده توسط سيستم مه‌پاش بر روي محل آتش قرار گرفته و با پايين آوردن دما و حرارت سبب كوچك شدن آتش مي‌شود و به اين ترتيب به كنترل حادثه آتش سوزي و تأمين امنيت جان مسافران كمك مي‌كند.

 

تهويه هواي تونل به منظور كنترل گرما و تأمين آسايش افراد

در سيستم مه‌پاش ذرات بسيار ريز آب در مسير سقوط به سطح زمين ذرات گردوغبار هم اندازة خود را در برگرفته و جذب مي‌كنند در واقع ذرات گردوغبار توسط مه غليظي احاطه مي‌شوند. و شانس كمي برار فرار  كردن دارند به اين ترتيب هواي داخل تونل از وجود گردوخاك پاك مي‌شود. همچنين سيستم مه پاش باعث كنترل و حذف بو‌هاي نامطبوع و نيز كنترل وزش باد در محيط‌هاي نيمه بسته‌اي مانند تونل مي‌شوند. با اين اوصاف سيستم مه‌پاش با تميز نگه داشتن هوا، كاهش گرماي داخل تونل و ايجاد هواي تازه، تهويه مناسب براي آسايش و راحتي افراد و مسافران را فراهم مي‌كند.

 

كاربرد‌هايي ديگر از سيستم مه‌پاش

همانطور كه گفتيم استفاده از سيستم مه‌پاش در تونل‌ها مزاياي فراواني دارد سيستم‌هاي مه‌پاش با وجود اينكه فضاي خاصي اشغال نمي‌كنند اما كاربردهاي زيادي دارند. با توجه به كاركرد مه‌پاش در تهويه هوا، كنترل گردوغبار و انواع آلودگي‌هاي محيطي، كنترل و حذف بو و افزايش رطوبت محيط، از اين سيستم مي‌توان در مكان‌هاي بسياري از جمله ايستگاه‌هاي حمل‌و نقل، كارگاه‌هاي توليد شن و ماسه، معادن، كارخانه‌هاي چوب‌بري، صنايع توليد سيمان و … نيز بهره برد. درواقع دستگاه مه‌پاش يكي از دستگاه‌هاي بسيار پر كاربرد براي تهويه مطبوع در مكان‌هاي مختلف است كه بر اساس ساختار و نحوه عملكرد به انواع مختلفي دسته بندي مي‌شود. كه هريك در صنايع و حوزه‌هاي خاص كاربرد دارند؛ مه پاش نازلي، مه‌پاش صنعتي، مه‌پاش ديسكي، مه‌پاش التراسونيك از مدل‌هاي مختلف مه‌پاش هستند كه با توجه به نوع نياز مصرف‌كننده در حوزه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

سخن پاياني

خوب است هميشه پيش از خريد هر نوع سيستم تهويه درباره كاركرد آن و كاربردهايي كه دارد اطلاعات كسب كنيد. تا بتوانيد تشخيص دهيد كه چه نوع سيستم تهويه‌اي (سیستم تهویه گلخانه ای ، سیستم تهویه در رستوران، سیستم تهویه در طیور و…) براي نياز شما مناسب است اين موضوع نه تنها براي خريد سيستم مه‌پاش در تونل‌ها بلكه براي خريد هر سيستم تهويه ديگري نيز صدق مي‌كند.

در پايان اميدواريم كه اين مقاله براي شما مفيد بوده باشد براي كسب اطلاعات بيشتر درمورد سيستم تهويه مه‌پاش و كاربرد‌هاي گوناگون مه‌پاش با ما در ارتباط باشيد.

سایت سرمابان محصولات ویژه و متنوعی برای شما ترتیب داده است. در صورتیکه تمایل به خرید سیستم مه پاش دارید می توانید از طریق فروشگاه پنکه مه پاش سرمابان انتخاب و با کارشناسان ما جهت نحوه خرید و ارسال تماس حاصل فرمایید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه